Бенефіціарний власник групи компаній ПАЕК Юрій Кормишкін вважає, що присутність української аграрної продукції на вітчизняному ринку скоротиться.
ЇЇ може замінити товар з Європи та інших країн, якщо в Уряді своєчасно не відреагують на нововведення Європейського Союзу щодо запровадження у другому півріччі цього року нульового ПДВ на харчові продукти.
«Це говорить про те, що, якщо не піти слідом за тенденціями Європейського Союзу, то наші переробники в агропромисловому комплексі стануть не конкурентоспроможні. Європейський виробник просто витіснить з нашого ринку вітчизняного виробника, який і так заледве дихає у зв’язку з подорожчанням ресурсів на виготовлення власної продукції», – розповідає Юрій Кормишкін.
Він також вважає, що значно скоротяться і об’єми виробництва агропродукції та врожайність.
«В минулому році нам посприяла погода і в Україні були зібрані рекордні врожаї. Завдяки чому левова частка зібраного врожаю була продана. Валютна виручка, яка зайшла в країну, зміцнила гривню та забезпечила стабільність економіки. В цьому році, на жаль, такого не буде. Через здорожчання мінеральних добрив, електроенергії, газу, вартості сушки зерна, перевезення та логістики, палива, вартості забезпечення зрошування посівних тощо, є чимало аграріїв, які просто не будуть ризикувати в цьому році вкладати кошти у виробництво. До прикладу, якщо в минулому році на одну холодильну установку потрібно було 200 тис. грн для сплати електроенергії, то в цьому – усі 400 тис. грн., мінеральні добрива подорожчали в 5 разів, пальне подорожчало в рази, аналогічно зросли і послуги на логістику та перевезення. Продовольча інфляція в 2022 році продовжиться. Ми будемо спостерігати зростання, як мінімум на 10%», – описує реалії сезону 2022 року Кормишкін.
На його думку, навесні населенню доведеться пережити зростання цін на продукти харчування. Як зазначає Юрій Кормишкін, в ручному режимі регулювати економіку не вийде, тому державі на тлі кризи в агросекторі потрібно замислитись щодо продовольчої безпеки та захисту власного ринку для вітчизняного виробника.