“ПАЕК” йде в коріандр: наскільки рентабельною є культура, куди збути насіння і які вимоги до якості

Цього року багато аграріїв роблять ставку на врожайність нішевих культур. Зокрема, Південь йде у льон, гірчицю та коріандр. Захід – у гірчицю, гречку та горох. Центр та Північний Схід – в гірчицю, льон, гречку, коріандр. Йдеться в матеріалі Latifundist.

В ТОВ «СП «ПАЕК» загальна площа під коріандром цього року сягає майже 3 тис. га. Культурою засіяли деокуповані поля одразу після розмінування.

Як пояснив власник ТОВ «СП «ПАЕК» Юрій Кормишкін, враховуючи, що землі агрохолдингу було окуповано, будь-які посіви чи збір врожаю були неможливими до кінця 2022 року. Тож земля після розмінування, зачистки бур’яну та обробітку ідеально підходила для вирощування коріандру.

«Віддали перевагу коріандру так як, по-перше, наші землі з якістю ґрунту та кліматичними умовами підходять для вирощування даної культури та прогнозовано дають високу врожайність. По-друге, коріандр не виснажує ґрунт, тож після збору врожаю можна сіяти інші культури, особливо ярі зернові. Ми будемо сіяти озимі. І, по-третє, ринок збуту. Продукція затребувана в країнах Європи та Азії», – зазначив Юрій Кормишкін.

Головне у вирощуванні коріандру, як і будь-якої іншої культури — підготовка ґрунту, говорить Юрій Кормишкін. В ідеальному варіанті, обробіток землі проводиться ще з осені. Ґрунт обробляється гербіцидами, щоб зменшити кількість бур’яну на полі, проводиться боронування. Далі землі дають відпочити. Посів в «СП «ПАЕК» проводили ранньою весною разом з ярими культурами.

«У нашому випадку усі підготовчі роботи для посіву коріандру відбувались уже в 2023 році після розмінування деокупованих земель. Було проведено зачистку полів від буряну. Використовували дискові борони LEMKEN RUBIN 9 та 10 моделей, які було закуплено в 2021-2022 рр. Довелось поповнити технічний арсенал, так як поля після окупації опинились повністю покритими бур’янами, а задача стояла — підготувати під посів максимальну кількість площ», – ділиться Юрій Кормишкін.

Поля, на яких компанія висівала насіннєвий матеріал — чорнозем з високим вмістом поживних речовин.

Поля засіяли після проведення лабораторних досліджень якості ґрунту, методом механізованої сівби. Використовували власні імпортні сівалки для дрібнонассіннєвого посіву, оскільки вітчизняні для посіву даної культури не підходять. Сіяли приблизно на 2-4 см в глибину. У середньому, на один га пішло близько 12-15 кг насіння.

Хоча коріандр не примхливий, та все ж потребує своєчасного обробітку від бур’яну. За словами Юрія Кормишкіна, якщо поле буде покрите бур’яном — урожайність знижується автоматично на 75% мінімум.

«Як тільки стабілізувався температурний показник на відмітці 5-6 градусів тепла — ми отримали перші сходи. Разом із коріандром почав проростати і бур’ян. Щоб позбавити поле від конкурентів, було висушено верхній горизонт та проведено гербіцидний обробіток. Використовували гербіцид у складі якого речовина прометрин 500 з розрахунку 2-2,5 л/га (концентрація залежить від засміченості поля бур’яном)», – розповідає аграрій.

Наступні обробітки будуть проводити з урахуванням стану ґрунту, погодних умов та вегетації рослини. Скоріш за все для профілактики від хвороб компанія проведе ще обробіток фунгіцидом.

Врожайність коріандру, в залежності від кліматичних умов певного року, в середньому складає 2-2,5 т/га. Хоча на Миколаївщині навіть без зрошення урожайність в минулому році в деяких господарствах складала 1,2-1,5 т/га.

В «СП «ПАЕК» при досягненні запланованих показників, очікують на врожайність мінімум 1,8-2 т/га. І наголошують, що все залежить не тільки від якісного підходу до вирощування культури, але й від погодних умов та якості насіннєвого матеріалу.

Як же проводиться збирання врожаю? Юрій Кормишкін розповідає, що для збирання цієї культури в компанії використовують звичайні комбайни, застосовуючи такі ж регулювання, як при зборі соняшнику. Залишкову солом’яну масу просто розкидають по полю, вона виконує функцію мульчуючого добрива.

«В «ПАЕК» вже підготовлено для збору врожаю техніку та елеваторну інфраструктуру. Для зберігання, очистки, фасування та відвантаження відведено окрему частину загального елеваторного комплексу. Одночасно зберігати зможемо 10 тис. т коріандру. За потреби, можемо збільшити площі та об’єми для зберігання продукції інших агровиробників», – розповідає про особливості зберігання коріандру Юрій Кормишкін.

Оскільки коріандр — пряна рослина, насичена ефірною олією зі стійким ароматом, то її зберігання в складах з іншими культурами не рекомендовано. Через насичений аромат може зіпсуватись інший товар. Так само не рекомендується використовувати одні й ті ж прилади для очистки чи сушіння насіння.

За словами Юрія Кормишкіна, затрати на вирощування коріандру станом на початок червня складають 19,4 млн грн, що в середньому 7,2 тис. грн на га. Погодьтеся, цифри колосальні. А чи виправдані вони? Все буде залежати від рівня врожайності та ціни на товар.

В «СП «ПАЕК» наразі ведуть перемовини, щоб експортувати коріандр в країни Європи та Азії. Попередньо узгоджені об’єми дозволяють не тільки експортувати власну продукцію, але й закуповувати вирощений коріандр у інших сільгоспвиробників для подальшого експорту та реалізації. Фасовану продукцію планують доставляти автомобільним транспортом. Персонал компанії вже пройшов спеціальне навчання по правильній доробці насіння та його транспортуванню.

«Коріандр — нова культура для нашої компанії, засіяли ми її вперше, але, якщо цей рік покаже гарну врожайність, то, впевнені, що коріандр стане традиційною культурою в нашій структурі посівів, а загальний об’єм площ під посіви значно збільшиться», – зазначив Юрій Кормишкін.

Поділитись:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Залишити відповідь

Читайте також